Gå direkt till innehåll

Nyhetsarkiv

  • 100 000 kubikmeter dricksvatten i ny vattenledning till Flyinge

    100 000 kubikmeter dricksvatten i ny vattenledning till Flyinge

    På grund av effekterna från strömavbrottet, efter stormen Simone i förra veckan, tidigarelägger VA SYD inkopplingen av den nya dricksvattenledningen från Södra Sandby till Flyinge vattenverk. På torsdag den 7 november förväntas den nya dricksvattenledningen vara igång och kunna ge 1600 kunder i Flyinge, Gårdstånga, Holmby och Hammarlunda vatten från Bolmen.

  • Nu kan boende i Flyinge, Gårdstånga, Hammarlunda, Holmby, Billinge och Stockamöllan och övriga berörda använda sitt dricksvatten som vanligt igen

    Nu kan boende i Flyinge, Gårdstånga, Hammarlunda, Holmby, Billinge och Stockamöllan och övriga berörda använda sitt dricksvatten som vanligt igen

    Provsvaren från gårdagens provtagning har nu kommit och de bekräftar tidigare prov vilket innebär att VA SYD nu häver tidigare rekommendationer om att koka vattnet. Det innebär att det går bra att använda dricksvattnet som vanligt igen.
    På grund av effekterna från strömavbrottet kommer nu VA SYD tidigarelägga inkopplingen av den nya dricksvattenledningen från Södra Sandby till Flyinge vattenve

  • Rekordmånga deltagare till nordisk avloppskonferens i Malmö - NORDIWA 2013

    Rekordmånga deltagare till nordisk avloppskonferens i Malmö - NORDIWA 2013

    Imorgon startar NORDIWA 2013, den trettonde nordiska avloppskonferensen, på Malmö Mässan i Malmö. Under tre dagar kommer de nordiska vattentjänstbranscherna och forskare att presentera praktiska resultat inom forskning och utveckling samt utbyta kunskap och erfarenheter. NORDIWA är den trettonde nordiska avloppskonferensen sedan 1989.

  • Vernissage – en mötesplats med återvinning i fokus

    Vernissage – en mötesplats med återvinning i fokus

    VA SYD i samarbete Arkitektskolan i Lund, Malmö stad och Sysav bjuder in till vernissage på stadshuset i Malmö den 4 oktober kl 10-12. En stadsnära återvinningscentral planeras vid Persborgs station längs med Lönngatan i Malmö. Studenterna från Arkitektskolan i Lund presenterar sina idéer om hur en stadsnära återvinningscentral också ska kunna fungera som en mötesplats.

  • Hållbart samarbete runt kretsloppssystem på Brunnshög

    Brunnshög ska bli ett europeiskt föredöme för hållbart stadsbyggande. Lösningarna för de tekniska försörjningssystemen kommer i högsta grad att påverka hur väl målen kan nås. För att gemensamt kunna bidra till att skapa en hållbar stadsdel har Lunds kommun, Lunds Renhållningsverk, VA SYD och Lunds Energi tillsammans formulerat Brunnshögskontraktet 2013.

  • Begränsad framkomlighet på Amiralsgatan i Malmö från och med fredagen den 20 september

    Höger körfält på Amiralsgatan i Malmö, mot Nobelvägen, stängs av för trafik fredagen den 20 september på grund av att en vattenledning ska förnyas av VA SYD. Detta medför begränsad framkomlighet för trafiken i området så välj gärna en alternativ resväg. Stängningen kommer att vara ca 5-6 veckor framåt. Ledningsarbetet sker i samband med att gatukontoret i Malmö bygger om i området.

  • Ledningen i Lund rengörs genom kraftfull spolning

    Nu har ledningen, som har varit avstängd sedan i april, genomspolats med drygt en tredjedel av dricksvattnet från en av reservoarerna på Norra verket i Lund (volym i reservoar 3000 m3). Spolningen är en första åtgärd för att rengöra ledningen.

  • VA SYD på Malmöfestivalen

    VA SYD på Malmöfestivalen

    Matavfallsshow
    Fredagen den 16 och lördagen den 17 augusti klockan 13-17 bjuder VA SYD in till matavfallsshow i Raoul Wallenbergs park vid trampbåtsbryggan. Det blir sång och musik med Simons band nere på bryggan.  Simon sorterar matavfall tillsammans med barnen och det erbjuds möjlighet att fiska upp spännande överraskningar i kanalen. En rolig aktivitet för hela familjen. Lyssna och ladda ner

  • Rapport om kokningsrekommendationen i Lund i april 2013

    Rapport om kokningsrekommendationen i Lund i april 2013

    Mellan den 9 och 14 april 2013 rekommenderade VA SYD, tillsammans med Miljöförvaltningen i Lunds kommun, de boende i Lund att koka sitt dricksvatten. Nu, drygt två månader senare, presenterar VA SYD en rapport som beskriver händelseförlopp och åtgärder under perioden 5-15 april. I rapporten finns även en redogörelse för hur händelsen kommer att utvärderas.

Visa mer